Helfopedia
Kliknij na jedną z literek powyżej aby przenieść się do terminów słownych rozpoczynających się od tej literki.

C

Caesalpinia sappan

Caesalpinia sappan – brezylka sappan. Azjatycka roślina wykorzystywana jako źródło brazyliny - czerwonego barwnika, którego źródłem jest drewno, kora i korzenie. Barwnikowi temu swoją nazwę od XVI wieku zawdzięcza Brazylia.

Synonimy: brezylka sappan

Cassia

Bezbarwna henna jest naturalną odżywką do włosów, sprawia, że włosy stają się mocne, pełne wigoru i blasku. Szczególnie polecana jest do włosów zniszczonych chemicznym farbowaniem lub trwałą. Przywraca włosom lśnienie i miękkość. Zwiększa objętość. Nadaje blond włosom miodowy, złotawy kolor.

Synonimy: Cassia Obovata Senna

Centella

Ekstrakt z ziela Centella Asiatica wykazuje silne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, leczące rany, stymulujące ziarninowanie i bliznowacenia. Przyspiesza leczenie oparzeń i zmian skórnych, takich jak trądzik, opryszczka, pokrzywka. Stymuluje bliznowacenie skóry, wygładza strukturę rozstępów, nawilża i napina skórę.

Synonimy: Centella Asiatica

Czakra

Według wierzeń religii dharmicznych oraz ezoteryków, jest to swoisty ośrodek energetyczny znajdujący się w ciele człowieka, odpowiedzialny za mechanizmy rządzące ludzkim ciałem i psychiką. W każdej czakrze krzyżują się kanały energetyczne i gromadzona jest energia. Ośrodek ten odbiera, magazynuje i promieniuje energię na resztę ciała, co konieczne jest do życia istotom ludzkim. Wiara w czakry szczególnie widoczna jest w hinduizmie, joga i reiki to kolejne systemy bazujące na wiedzy o ćakrach. Czakry decydują o tym, jak wykorzystujemy energię. Są bateriami dla różnych poziomów życiowej energii. Swobodny przepływ energii pomiędzy człowiekiem, a kosmosem jest według wyznawców tej teorii uzależniony od naszego ogólnego zdrowia i zadowolenia. Wszelkiej maści blokady, dysharmonie i ograniczenia w pobieraniu energii życiowej powodują zaburzenia pracy całego ciała, co może objawiać się chorobami, złym samopoczuciem, brakiem energii, lękami lub zachwianiem równowagi emocjonalnej. Wiedząc, jak powinny działać czakry, można wykryć własne zablokowania i ograniczenia oraz zastosować odpowiednie techniki, by je wyeliminować.

Synonimy: ćakra czakram ćakram

Czakra Gardła

Czakra Gardła, inaczej Czakra Krtani, Vishuddha, występuje w hinduizmie, jej kolory to błękit oraz odcienie jasnoniebieskie. Znajduje się pod kością grdyki pomiędzy gardłem, a kościami obojczykowymi. Odpowiada za twórczość, naukę, karierę, realizację marzeń, szczerość, przebojowość i zdolności muzyczne. W hinduizmie dodatkowo przypisuje się jej właściwości uosabiania energii żywiołów oraz esencję wszystkich zmysłów, symbolizuje czystość, ciągłość i delikatność.

Gdy jest dysharmonizowana przejawia się w danym człowieku sarkazmem, uszczypliwością, złośliwością, niezdrowym trybem życia, pijaństwem, ciągłym szukaniem kontaktu z innymi, nadmierną racjonalizacją i potrzebą naukowego wytłumaczenia wszechrzeczy. Gdy jest zaś zablokowana, powoduje chorobliwą nieśmiałość, obsesje, natręctwa, brak własnego zdania i tchórzostwo.

Metodami uzdrawiania są wizualizacje czystego, błękitnego nieba, kontemplowanie gładkiej powierzchni wody, słuchanie relaksującej muzyki, śpiewanie, aktywność muzyczna np. granie na jakimś instrumencie.

Kamienie harmonizujące to turkus, akwamaryn, lapis lazuli, kamień księżycowy i wszystkie inne kamienie w odcieniach niebieskości.
Olejki to lawenda, paczula i hiacynt.
Odpowiada jej dźwięk HAM.

Synonimy: Vishuddha Czakra Krtani

Czakra Korony

Czakra Korony, inaczej Sahasrara. Odpowiadają jej kolory fioletowy i biały (diamentowy). Umieszczona jest tuż nad szczytem głowy, a odpowiada urzeczywistnieniu, nieśmiertelności i oświeceniu. Jest to miejsce kulminacji energii kundalini w jedności Śakti i Siwy według tradycji hinduistycznej. Jest to ośrodek modlitwy, transcendencji, mistyki, poczucia wolności i wewnętrznego niczym nieograniczonego potencjału.

Jej blokady i dysharmonie powodują uczucie samotności, brak wiary i nadziei, zagubienie, depresje, nerwice, strach, nieufność, lęk przed śmiercią, alienację i choroby psychiczne. Wierzy się, że przez tę czakrę energia wchodzi, a potem opuszcza ciało w chwili śmierci. Metodą odblokowania czakry jest w głównej mierze medytacja, wizualizacja kosmosu i bezkresu nieba, kontemplowanie gwiaździstego nieba i wewnętrzne szukanie swojej boskości.

Kamieniem harmonizującym może być diament, ametyst, kryształ górski, selenit, biały onyks oraz opal.
Olejkiem harmonizującym jest olejek jaśminowy.
Dźwiękiem OM.

Synonimy: Sahasrara

Czakra Podstawy

Inaczej nazywana Czakrą Korzenia, Muladhara. Występuje m.in. w hinduizmie; jej kolor to czerwień. Zlokalizowana jest u podstawy kręgosłupa między genitaliami, a odbytem. To centrum energetyczne odpowiada za kontakt z ziemią, pobiera energię życiową, daje poczucie stabilizacji, siły i bezpieczeństwa. Wierzy się, że dzięki niej człowiek ma wolę życia, siłę i energię.

Czakra ta zapewnia byt, odpowiedzialna jest za rozmnażanie się i funkcjonowanie w świecie materialnym. Rozwój czakry podstawy zapewniać ma harmonijne życie - gdy muladhara funkcjonuje prawidłowo, człowiek ma poczucie bezpieczeństwa, psychicznie czuje się wspierany i silny, gdy zaś mamy do czynienia z jej dysharmonią, człowiek nie daje i nie dzieli się, staje się zamknięty w sobie i chciwy, nie ma w nim współczucia, odczuwa lęk, często reaguje agresją, nie potrafi zapanować nad swoimi emocjami, jest egocentryczny. Gdy czakra ta jest zamknięta osoba traci grunt pod nogami, nie ma w niej woli życia, czuje się zagrożona, niepewna, nie ma sił do działania, z góry skazuje swoje życie na porażkę, szuka wsparcia na zewnątrz, staje się zależna od innych i przekonana o swojej niższości.

Pracując nad harmonizacją czakry podstawy należy otaczać się czerwonym kolorem, medytując wyobrażać sobie Matkę Ziemię i łono przyrody, wypowiadać mantrę LAM (lamng) i DO oraz obcować z naturą.

Olejki harmonizujące tą czakrę to paczula, sandał, piżmo i drzewo cedrowe.
Do kamieni zaliczają się granat, rubin, krwawnik, karneol i czerwony jaspis.

Synonimy: Muladhara Czakra Korzenia

Czakra Sakralna

Czakra Sakralna (Swadhiszthana). Zwana inaczej Czakrą Krzyżową bądź Czakrą Podbrzusza umiejscowiona jest 3 cm poniżej pępka. Jej kolor to pomarańczowy. Odpowiada za seksualność, radość, przyjemność, siłę życiową, niezależność, wolność, inteligencję zmysłową.

Gdy nie jest harmonijna, może pojawić się u człowieka potępianie innych, hipokryzja, moralizatorski ton, ciągła krytyka i zboczenia seksualne. Gdy jest zablokowana odczuwa się poczucie winy, zastraszenie, stłamszenie, potępianie siebie, autoagresję, oziębłość, niemoc, wieczne obwinianie siebie.

Metody uzdrowienia to taniec, pływanie, kontemplacja koloru pomarańczowego np. owoców, wizualizowanie siebie jako szczęśliwego dziecka.

Kamienie harmonizujące to bursztyn, koral, złoto, ognisty opal i pomarańczowy topaz.
Olejki pomocne przy pracy nad tą czakrą to olejek z róży, geranium, jaśminu i ylang-ylang.

Synonimy: Swadhiszthana Czakra Krzyżowa Czakra Podbrzusza

Czakra Serca

Czakra Serca, inaczej Serdeczna, Anahata. Odpowiadają jej kolory zielony i różowy. Znajduje się na wysokości serca. To czakram harmonii i zrozumienia, w hinduizmie uważana jest za centralny punkt ludzkich energii. Jest symbolem równowagi we wszechświecie ze strony Ramy, Wisznu oraz Siwy. Odpowiedzialna jest za młodość, zdrowie, harmonię, miłość, akceptację, łagodność, wrażliwość, umiejętność wybaczania i pomocy.

Zablokowana bądź niedziałająca poprawnie odpowiada za przewrażliwienie, lęki, noszenie urazy, granie na uczuciach innych, brak wiary i nadziei, stłamszenie, chłód emocjonalny, okrucieństwo, kłótliwość, interesowność oraz ciągły stres.

Można ją odblokować poprzez kontakt z naturą w deszczowy dzień, chodzeniem boso po trawie, kontemplacją koloru zielonego, wizualizowania w sobie przetaczania się swoich emocji niczym kłębiących się deszczowych chmur.

Olejki harmonizujące to cynamon, lipa, sosna i róża.
Harmonizujący dźwięk to YAM.
Kamienie: szmaragd, topaz, awanturyn, różowy kwarc, malachit, jadeit, rodonit i chalcedon.

Synonimy: Czakra Serdeczna Anahata

Czakra Splotu Słonecznego

Czakra Splotu Słonecznego, zwana też Manipura. Odpowiada jej kolor żółty, umiejscowiona jest nieco powyżej pępka. Kumuluje dostatek, szczęście, działanie, komfort, pracowitość, umiejętność współdziałania, optymizm, akceptację i samoświadomość.

Jej blokada powoduje niedbałość, niską skuteczność, izolowanie się, niską samoocenę, koncentrowanie się na negatywnych emocjach, dysharmonia zaś objawia się wybuchowością, tyranizacją, narzucaniem się, domaganiem uwagi, postawa roszczeniową i konfliktowością.

Metody uzdrowienia tej czakry to kontakt z przyrodą w słoneczny dzień, pokonanie stresu, osiąganie stanu głębokiej relaksacji, kontemplowanie koloru żółtego np. piasku, zboża, ognia.
Jej kamieniem harmonizującym jest topaz, złoto, żółta cyrkonia, cytryn, tygrysie oko i złoty talcyt.
Olejki tej czakry to olejek cytrynowy, bergamotowy i rumiankowy.

Synonimy: Manipura

Czakra Trzeciego Oka

Czakra Trzeciego Oka, inaczej Czakra Brwiowa, Adźna. Jej kolor to indygo, umiejscowiona jest na czole nieco ponad brwiami. Zgodnie z wiarą hinduistyczną jest to czakram balansujący energię księżycową i słoneczną, to czakram jasności i neutralności - tak jak nasze oczy widzą przeszłość i teraźniejszość, tak Trzecie Oko widzi przyszłość. Balansuje teraźniejszość i pozwala patrzeć ponad podziałami na męskość i kobiecość, dobro i zło.

Gdy czakra ta jest dysharmonizowana, pojawia się schematyczność w osądach, tzw. klapki na oczach, brak obiektywności, manipulatorstwo, egoizm, ateizm i materializm. Gdy jest zablokowana człowiek zachowuje się niedojrzale, nieprzytomnie, jest słaby, odczuwa wewnętrzny lęk i uzależnienie od innych osób np. rodziców.

Metodami walki o harmonię tej czakry jest budzenie w sobie jedności ze światem, kontemplacja przyrody o barwie ciemnoniebieskiej np. wieczornego nieba, stojącej wody, ciemnoniebieskich kwiatów, spokojnie płynącej rzeki.

Olejki odpowiedzialne za harmonizację czakry trzeciego oka to imbir, melisa, mięta, drzewo różane.
Kamienie charakterystyczne to szafir, sodalit, ciemny ametyst.

Synonimy: Czakra Brwiowa Adźna

Czarnuszka

Roślina pochodząca z rodziny jaskrowatych, występuje w Azji Zachodniej i Europie Południowej, jest uprawiana również w Polsce. Sięga do 50 cm, wydaje kwiaty i owoce, jest rośliną jednoroczną. Czarnuszka słynie z oleju tłoczonego z nasion odpowiedniego do stosowania zewnętrznego jak i wewnętrznego. Nie nadaje się jednak do spożywania w większych ilościach. Jest powszechnie wykorzystywana w zielarstwie i medycynie. Posiada właściwości moczopędne, żółciopędne, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, rozkurczowe, poprawiające trawienie i laktację, regulujące gospodarkę hormonalną, wzmacniające cebulki włosowe, paznokcie oraz odporność. Działa również przeciwpasożytniczo. Powszechnie znane jest przysłowie arabskie mówiące, że: „Czarnuszka uleczy wszystko oprócz śmierci”. Stosuje się ją głównie w formie okładów i nacierania maściami z dodatkiem rozcieńczonego oleju. Olej skoncentrowany nakładany na rany działa jak plaster, przyśpiesza gojenie. Wmasowany w skórę głowy po rozcieńczeniu w innym oleju działa na porost włosów, problemy z łupieżem, przetłuszczaniem się i ich wypadaniem. Stosowany jako serum do skóry twarzy działa jak odmładzający kompres.

Synonimy: nigelle nigella czarnuszka siewna Nigella Sativa