Roślina zielna z rodziny bobowatych. Pospolicie zwana również bożą trawką, fenugryką, kozioroźnikiem czy greckim sianem. Występuje powszechnie w Europie Wschodniej i Azji, uprawiana jest jednak niemal na całym świecie. W Polsce jest to uprawa zawlekana i dziczejąca z upraw, powszechnie stosowana w celach leczniczych i spożywczych. Kozieradka to krzak jednoroczny, o drobnych listkach i małych kwiatach z owocami umiejscowionymi w strąku, nasiona podobne są do nasion gryki, z jej pyłku powstaje wspaniały miód będący często składnikiem miodów wielokwiatowych. Właściwości pielęgnacyjno-lecznicze kozieradki znane były już w starożytności. Staroegipskie papirusy podają dokładne przepisy na maści do ciała wykorzystujące olej z jej nasion, zaś polskie podania już w XVI wieku propagowały zdrowotne właściwości bożej trawki. Nasiona kozieradki czy w formie surowej, czy w formie oleju, albo też naparu posiadają właściwości osłaniające, przeciwzapalnie, wyściełają przewód pokarmowy chroniąc błonę śluzową żołądka, są pomocne we wszelkich stanach zapalnych skóry, obniżają poziom cukru we krwi, mają właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe, pobudzają soki trawienne, trzustkowe i jelitowe, pobudzają regenerację wszystkich tkanek, aktywują wytwarzanie wszystkich krwinek oraz są antyalergiczne, ponadto zmuszają komórki do aktywnej regeneracji oraz są niezwykle smaczne. Ich aromat jest bardzo charakterystyczny, przypomina bowiem bulion. Kozieradka słynie również ze swego zbawiennego wpływu na skórę problematyczną, trądzikową, jak i na włosy, skutecznie hamując ich wypadanie i przyspieszając ich porost. Dostępna jest jako składnik olejków do pielęgnacji oraz kremów, można również sporządzić z niej wywar zalewając nasiona wrzątkiem. Po kilku minutach całość należy przecedzić, a gotowym wywarem przecierać zmienioną chorobowo skórę twarzy lub ciała bądź wcierać w skórę głowy.

Synonimy: 
fenugreek
Trigonella Foenum Graecum
Olejek przeciwłupieżowy Khadi - kozieradka & gorczyca 100 ml
Olejek z kozieradką i gorczycą to kompozycja ajurwedyjskich ziół i olejków słynących z dobroczynnego wpływu na skórę głowy. Wyciągi z kozieradki i gorczycy słyną ponadto z naturalnych właściwości pobudzających wzrost włosów.
Certyfikat BDiH
100% naturalny
Olejek przeciwłupieżowy Khadi - kozieradka & gorczyca 10 ml
Naturalny olejek do włosów z olejem musztardowym i kozieradką. Jego formuła opiera się na specjalnie dobranych składnikach, które zmniejszają dolegliwości związane z łupieżem, a także pomagają go zminimalizować.
Certyfikat BDiH
100% naturalny

Kitchen King

[Nr kat. MDH-007]
Kitchen King mdh-007.jpg
Aromatyczna, uniwersalna mieszanka przypraw dodająca orientalnego smaku każdej potrawie.
100% naturalny
Nie testowane na zwierzętach