Kajal często mylony z arabskim Kohlem. Kajal jest słowem używanym w Hindustanie, zwany inaczej surma bądź sirma (w języku Urdu i Pundżabskim), kanmashi (po malajsku), kaadige (Kannada), kaatuka (Telugu) lub kan mai (po tamilsku). Używany jest w formie eye linera przez indyjskie kobiety, mężczyzn i dzieci, zwykle na linii wodnej (daje efekt wybielenia gałki ocznej i podkreślenia koloru oczu), choć zdarza się, że niektóre jego formy aplikowane są również na zewnętrzną część górnej i dolnej powieki. Kajale są łatwe w użyciu, mocno napigmentowane i dają na powiecie efekt intensywnej czerni.

Kajal oprócz działania upiększającego ma chronić oczy przed działaniem promieni słonecznych, piasku, pyłu oraz chłodzić oczy w upalne dni. Przypisuje się mu również właściwości magiczne ochraniające osobę go noszącą przed „złym okiem”, gdy noszony jest w formie kropki na boku czoła lub policzka, szczególnie przez dzieci. W Punjabie kajal stosowany jest tradycyjnie przez mężczyzn podczas uroczystości oraz ceremonii religijnych takich jak ślub. Kajal jest również stałym elementem stroju tradycyjnych tancerek i tancerzy, który aplikują również na brwi.

Metod wytwarzania kajala jest wiele, najbardziej popularna to maczanie czystej ściereczki muślinowej w roztworze proszku sandałowego, oczekiwanie aż zupełnie wyschnie, następnie skręcanie jej i umieszczanie w lampce oliwnej w charakterze knota. Do lampki zwyczajowo nalewa się oleju rycynowego, następnie podpala muślinowy knot i przystawia gliniany bądź metalowy talerz tak, by płomień lekko go dotykał. Tak powstałą sadzę na talerzu zdrapuje się, dodaje oleju ze słodkich migdałów lub ghee, niekiedy ziół oraz kamfory. Następnie formuje się pastę, płyn bądź twardy sztyft, zamyka w odpowiednim naczyniu i używa. W zależności od tego, co jest spalane oraz co dodane do sadzy, można uzyskać inne kolory kajala, zwyczajowo jednak jest to smolista czerń.

Kajal czarny

[Nr kat. SOI-271]
Kajal czarny
Klasyczny czarny kajal do oczu marki Song of India. Pozwala na przyciemnienie oprawy oczu i dodanie wyrazistości spojrzeniu. Kajal można nakładać zarówno na linię wodną, jak i na linię rzęs. Dzięki zawartości naturalnych składników jest bezpieczny dla skóry i otoczenia.
Nie testowane na zwierzętach

Kajal z lusterkiem

[Nr kat. SOI-064]
Kajal z lusterkiem
Oczy podkreślone kajalem wyglądają pięknie i kobieco.
Nie testowane na zwierzętach