Olej z ogórecznika

Ogórecznik lekarski jest rośliną dość powszechną, stosowaną w ludowej medycynie i kuchni od stuleci. Szczególnie cennym surowcem jest olej z nasion ogórecznika, który jest prawdziwym remedium na różne kłopoty skórne.Olej z ogórecznika lekarskiego zawiera szereg korzystnych substancji, które pielęgnują skórę i włosy. Należą do nich m.in. kwas gammalinolenowy zaliczany do grupy kwasów omega-6 o szczególnie pozytywnym wpływie na zdrowie i urodę. Poza tym zawiera flawonoidy, garbniki, śluz oraz witaminę E. W oleju znajdziemy także cenne kwasy organiczne: jabłkowy, askorbinowy oraz cytrynowy.


Najważniejszym składnikiem oleju z ogórecznika jest właśnie kwas GLA, który odpowiada za właściwą budowę skóry, jej odporność na uszkodzenia i utratę nawilżenia oraz ogólną kondycję. Organizm posiada ograniczoną zdolność do samodzielnego wytwarzania tej substancji, zatem z wiekiem konieczne staje się dostarczanie jej (zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie). Kwas GLA przenika w głąb skóry i stymuluje regenerację międzykomórkowego budulca, który jest niezbędny dla utrzymania prawidłowej równowagi skóry. Zbyt mała ilość kwasu GLA może skutkować m.in. zwiększoną podatnością na podrażnienia, alergie skórne, utratą elastyczności i silnym przesuszeniem.


Dla kogo olej z ogórecznika?

Olej ten sprzyja pielęgnacji każdej skóry. Chroni przed przesuszeniem, zmiękcza i wygładza naskórek, zatem nadaje się do codziennego nawilżania i odżywiania skóry całego ciała.


Osoby ze skórą silnie przesuszoną, spierzchniętą, alergiczną, nadwrażliwą odniosą szczególne korzyści ze stosowania oleju z ogórecznika. Ogórecznik głęboko nawilża i poprawia funkcjonowanie naturalnych procesów w skórze, dzięki czemu staje się ona realnie silniejsza i zdrowsza. Zmniejsza się dyskomfort związany z suchością i świądem skóry, regeneracja naskórka jest przyspieszona.


Ponadto ogórecznik wpływa korzystnie na skórę dojrzała i zwiotczałą, gdyż poprawia jej elastyczność i wizualnie odmładza. Zapobiega też przesuszeniom, do których dojrzała skóra ma większą skłonność. Zawartość flawonoidów o działaniu antyoksydacyjnym chroni skórę przed wolnymi rodnikami, które przyspieszają procesy starzenia skóry i powodują nieodwracalne uszkodzenia komórek.


Cera trądzikowa i tłusta doceni oczyszczające, regulujące działanie oleju z ogórecznika. Zawarte w nim kwasy organiczne ułatwiają oczyszczanie porów z zanieczyszczeń oraz zmniejszają ich widoczność, przez co skóra staje się bardziej jednolita i promienna. Wypryski goją się szybciej, nie są tak bolesne i zaczerwienione.


Niektóre osoby mogą zaobserwować wrażliwość na obecność kwasów organicznych w oleju z ogórecznika. W takiej sytuacji polecane jest rozcieńczenie oleju z innym olejem tzw. bazowym, np. ze słodkich migdałów.