Nie wyrzucaj – zużyj!

Każdemu z pewnością chociaż raz w życiu zdarzyło się kupić nietrafiony kosmetyk. Czasami już po pierwszym użyciu wiadomo, że „to nie to”, a czasem przestawał służyć po pewnym czasie stosowania. Nasze niezadowolenie jest tym większe, im wyższa była cena produktu.

 

Aby nie poszedł całkiem na marne, można go przecież zużyć w inny sposób! Alternatywne rozwiązania pozwolą uniknąć marnowania niechcianego kosmetyku.

 

1. Szampon
Jeżeli nie odpowiada nam zakupiony szampon do włosów, istnieje wiele możliwych rozwiązań. Szampon to jeden z najbardziej uniwersalnych produktów, zatem można wykorzystać go w następujący sposób:

  • Płyn do mycia pędzli kosmetycznych
  • Mydło w płynie do mycia rąk
  • Żel pod prysznic
  • Płyn do naczyń
  • Płyn do ręcznego prania ubrań
  • Uniwersalny płyn do utrzymania czystości w domu (mycie blatów, podłóg, okien)

Podobne zastosowania można wypróbować także w przypadku nietrafionego żelu pod prysznic, płynu do higieny intymnej czy mydła do rąk.

 

2. Odżywka do włosów
Alternatywne zastosowanie odżywki zależy od przyczyny, przez którą jesteśmy z niej niezadowoleni.

  • Jeżeli była zbyt słaba, mało odżywcza – spróbujmy dodać olejek roślinny (np. arganowy, ze słodkich migdałów) i sprawdźmy, czy jej właściwości są już zadowalające.
  • Jeśli była zbyt obciążająca – spróbujmy stosowania odżywki przed myciem zamiast po. Wówczas nie ma takiego ryzyka obciążenia włosów, a jeśli odżywka ma dobry, odżywczy skład, to jeszcze można skorzystać z jej właściwości.

Kiedy zdecydowanie nie chcemy już używać odżywki w jej tradycyjnej roli, proponujemy poniższe sposoby:

  • Stosowanie do pędzli kosmetycznych z naturalnego włosia – raz na jakiś czas po oczyszczeniu pędzli szamponem przyda im się również odżywienie, aby były miękkie i jedwabiste w dotyku.
  • Zamiast pianki/żelu do golenia – tak stosowana odżywka znacznie złagodzi podrażnienia powstałe podczas golenia, zwiększy poślizg maszynki i pozostawi skórę miękką.

 

3. Krem do twarzy
Ten typ nietrafionego kosmetyku zdarza się bardzo często. Może jest zbyt ciężki, powoduje powstawanie wyprysków, a może zbyt mało nawilża? O ile krem nie wywołuje ciężkiej reakcji alergicznej, możemy wykorzystać go jako balsam do dłoni i skóry całego ciała. Stosowanie na większe partie skóry powinno szybko „wykończyć” niechciane opakowanie produktu.

 

4. Balsam do ciała
Zwykle sprzedawane w dużych opakowaniach balsamy do ciała mogą być problemem, jeśli nam nie służą. Jeżeli balsam jest po prostu zbyt lekki i mało odżywczy, warto dodać do niego olejku roślinnego aby wzmocnić efekt. Innym sposobem jest stosowanie balsamu do pielęgnacji obuwia – zmiękcza je i nabłyszcza.

 

5. Olej do włosów
Jeśli nie pasuje nam olejek, prawdopodobnie jest źle dobrany dla naszego typu włosów. To jednak jeszcze nie powinno go skreślać. Jeżeli produkt jest dobrej jakości, bez sztucznych dodatków, warto sprawdzić jego działanie na skórze twarzy i ciała w roli odżywczego serum na noc. Jeśli nadal nam nie odpowiada, można go łatwo zużyć przygotowując domowy peeling do ciała z cukrem, solą lub kawą.