Naturalny makijaż - kolorowo i bezpiecznie

Czy wiesz, co znajduje się w Twojej szmince i tuszu do rzęs? Składy kosmetyków do makijażu potrafią zaskoczyć nie tylko mnogością substancji w nich zawartych, ale przede wszystkim ich obcymi nazwami, które przeciętnemu konsumentowi nic nie mówią.



Kiedy w produktach do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów panuje „boom” na ekologię i składniki organiczne, makijaż pozostaje nieco z boku tego trendu. Tymczasem kosmetyki kolorowe towarzyszą nam każdego dnia tak samo jak kremy i szampony.


W dotychczas przeprowadzonych szeroko zakrojonych badaniach kosmetyków kolorowych odkryto, że większość z nich zawiera szkodliwe substancje, które nie są wymienione w składzie INCI, a pojawiają się tam w wyniku zanieczyszczenia składników. I tak w podkładach i tuszach do rzęs znajdują się metale ciężkie, a w szminkach ołów. Maskara do rzęs oraz eyelinery, kredki i cienie są kosmetykami, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę ze względu na codzienny kontakt z bardzo delikatnymi oczami. Przykładowo taki zanieczyszczony tusz do rzęs może powodować zapalenie spojówek, alergie, wypadanie rzęs, suchość oczu, łuszczenie skóry powiek a nawet uszkodzenie wzroku. Podkład z niepożądanymi składnikami może wysuszać i podrażniań skórę, wywoływać reakcje uczuleniowe, powodować trądzik, łuszczenie, swędzenie i inne nieprzyjemności.


Jak się przed tym ustrzec?

Przede wszystkim – zwracać uwagę na certyfikaty. Naturalne kosmetyki kolorowe posiadają gwarancję jakości w postaci certyfikatów ekologicznych, np. BDIH, COSMEBIO czy ECOCERT. Oznacza to, że proces produkcji i składniki użyte w kosmetyku są bezpieczne. Certyfikat daje nam pewność, że w kosmetyku nie znajdziemy sztucznych tłuszczów, olejów mineralnych, silikonów i innych niekorzystnych substancji. Spoglądając na skład naturalnych kosmetyków kolorowych natychmiast rzuca się w oczy różnica między nimi a kosmetykami chemicznymi.


Naturalna kolorówka nie zawiera parafiny, silikonów, parabenów, sztucznych barwników i konserwantów ani żadnych innych szkodliwych dodatków. Bazą takiego kosmetyku są naturalne tłuszcze – np. olej jojoba, wosk pszczeli, masło shea, masło kakaowe, oliwa z oliwek. Barwniki to zwykle naturalne tlenki żelaza lub inne przyjazne dla skóry pigmenty.


Dodatkowo kosmetyki te oprócz bazy i pigmentów zawierają składniki odżywcze, pielęgnujące, które w realny sposób wpływają na naszą urodę. Olej jojoba w maskarze posiada działanie nawilżające rzęsy, poprawia ich sprężystość, a także nabłyszcza. Podkłady naturalne zawierają ekstrakty roślinne o działaniu nawilżającym i antyoksydacyjnym, dzięki czemu – oprócz ukrywania niedoskonałości skóry – zapobiegają także oznakom starzenia.


Naturalne kosmetyki do makijażu nie odbiegają efektem od kosmetyków syntetycznych, a są przy tym dużo bardziej bezpieczne dla naszego zdrowia. Aktualnie dostępne i rekomendowane marki naturalnej kolorówki z szeroką ofertą to Felicea, Benecos i Lavera.