Matcha – zielona moc herbaty

Matcha – zielona moc herbaty
Nazywana najzdrowszą herbatą świata, zielona matcha bije wszelkie rekordy popularności. Niespotykana w żadnej innej herbacie zawartość antyoksydantów sprawia, że matcha może być odpowiedzią na współczesne problemy zdrowotne społeczeństwa.
Rozwijający się od kilku lat trend powrotu do naturalnych metod utrzymania zdrowego organizmu sprawił, że na nowo odkrywamy rośliny używane przez naszych przodków setki, a nawet tysiące lat temu. Bez wątpienia jedną z najciekawszych roślin, do której „powróciliśmy”, jest zielona herbata matcha pochodząca z Japonii. W krajach azjatyckich to już doskonale poznany specyfik, obecnie matcha zadomawia się w Europie i są ku temu wszelkie powody.


Kopalnia antyoksydantów

Matcha to po prostu wysuszone i sproszkowane drobno listki herbaty, jest zatem najczystszą formą herbaty bez zbędnych i szkodliwych dodatków. Tym, co najbardziej wyróżnia matchę spośród podobnych produktów jest powalająca zawartość cennych antyoksydantów. Matcha zawiera ich minimum 10 razy więcej (niektóre źródła mówią nawet o stukrotności), niż inne zielone herbaty.


Wartość zdrowotna matchy tkwi właśnie w tej zaskakującej zawartości przeciwutleniaczy, niespotykanej w innych produktach. Przeciwutleniacze są niezwykle ważnym elementem zdrowego odżywiania. Zapobiegają degeneracji komórek, chronią przed wieloma chorobami (m.in. chorobami układu krążenia, nadciśnieniem, nowotworami, cukrzycą). Antyoksydanty redukują zagrożenie wynikające ze szkodliwego działania czynników generujących powstawanie wolnych rodników, takich jak promieniowanie UV, palenie papierosów, spożywanie alkoholu czy stres.


Zielone odchudzanie

Ponadto matcha uważana jest za wielkiego sprzymierzeńca odchudzania. Dzięki zawartości L-teaniny, kofeiny, chlorofilu oraz błonnika matcha pomaga zrzucić zbędne kilogramy w zdrowy, nieinwazyjny sposób. Matcha ułatwia pozbywanie się z organizmu toksyn i nagromadzonych w układzie pokarmowym resztek, stąd też dosyć szybko można zaobserwować lepsze samopoczucie oraz uczucie lekkości.


Zdrowy zastrzyk energii

Matcha pobudza organizm i dodaje energii, jednak w inny sposób niż kawa czy napoje energetyczne. Nie podbija w sztuczny sposób nastroju, lecz stabilizuje go i pomaga utrzymać wewnętrzną równowagę. Matcha posiada łagodne działanie uspokajające, redukujące stres, odprężające, a przy tym dające siłę do działania.


Matcha posiada oryginalny, słodkawy smak. Należy pamiętać, że nie jest to produkt obojętny dla organizmu i nie należy stosować jej w nadmiernych dawkach. 1 herbatka dziennie wystarczy, aby skorzystać z jej dobroczynnych właściwości. Aby dopełnić rytuału spożywania matchy, warto wyposażyć się w specjalną czarkę oraz bambusową miotełkę do spieniania herbatki.