Jak pielęgnować usta?

Nawilżone, gładkie i pełne usta to atrybut kobiecości. Jednak skóra na ustach jest niezwykle cienka, wrażliwa i podatna na działanie szkodliwych czynników. Jak przywrócić ustom piękny, zmysłowy wygląd?

Pielęgnacji ust nie należy zaniedbywać, powinna ona być systematyczna i stosowana każdego dnia przez cały rok. Latem chronimy usta przed promieniowaniem słonecznym i oparzeniami, zimą – przed wiatrem i mrozem. Nie zawsze wystarczy jednak zastosować sztyft (balsam) do ust – pielęgnacja powinna być kompleksowa!


1. Peeling ust

Skóra na ustach, podobnie jak i na całym ciele, podlega stałej odnowie i złuszczaniu. Martwy naskórek trzeba zatem usunąć, a skórę odżywić i stymulować jej regenerację. Po peelingu usta są nie tylko gładsze, ale również pełniejsze, bardziej wydatne i zaróżowione ze względu na lepsze krążenie.

Polecamy peeling ust składający się tylko z dwóch składników – cukru i miodu. W wersji wegańskiej można zastąpić miód olejkiem. Nakładamy wymieszane składniki na skórę ust, masujemy i pozostawiamy na kilka minut. Później można spłukać lub zjeść :) resztki peelingu. Peeling wykonujemy według potrzeb 1-2 razy w tygodniu. Osobom, które wolą używać gotowych produktów polecamy naturalną pomadkę z peelingiem.


2. Natłuszczanie

Emolienty, czyli substancje powlekające skórę ochronną warstwą są niezbędne dla właściwej pielęgnacji ust. Odżywiają i zmiękczają naskórek, a przy tym chronią przed wysychaniem i pierzchnięciem. Natłuszczanie ust najlepiej stosować codziennie na noc i przed wyjściem na zewnątrz, gdy warunki atmosferyczne nie są korzystne. Można tutaj wykorzystać wszelkie masła roślinne: masło shea, masło kakaowe, masło mango, masło oliwkowe. Nadadzą się również olejki w formie płynnej np. z dzikiej róży czy rokitnika (posiadają świetne działanie regenerujące!). Można też stosować zwykłą wazelinę, która co prawda nie odżywia ust (nie zawiera żadnych substancji aktywnych i nie wnika w skórę) jednak może je ochronić przed szkodliwymi warunkami.


3. Ochrona przez makijaż

Kosmetyki do makijażu również mogą spełniać funkcje pielęgnacyjne i ochronne, o ile ich skład temu sprzyja. Warstwa błyszczyka czy szminki bogatej np. w masło shea czy masło kakaowe znakomicie chroni i zmiękcza usta. Wybór produktu do makijażu ust powinien zatem opierać się przede wszystkim (oczywiście oprócz dopasowanego koloru) na zawartości dobrych, naturalnych składników.