Jak cieszyć się zdrowymi, białymi zębami?

Piękny, olśniewający uśmiech to marzenie wielu z nas. Jednak zęby nie są naturalnie białe niczym kartka papieru, a do różnych metod wybielania należy podchodzić ostrożnie. Doradzamy, jak zadbać o zęby aby były nie tylko ładne, ale i mocne!

 

 


Obserwując nieskazitelne, białe i idealnie równe zęby filmowych gwiazd można poczuć się niekomfortowo a nawet… nieco im pozazdrościć. W rzeczywistości jednak uzyskanie „hollywoodzkiej” bieli jest niemal niemożliwe bez poważnego uszkodzenia zębów. Popularne metody wybielania mogą uszkadzać szkliwo i silnie podrażniać dziąsła. Należy zastanowić się, czy białe zęby są warte bólu, nadwrażliwości i długotrwałych nieprzyjemnych skutków?


Ale poprawienie wyglądu zębów nie jest niemożliwe!

Wystarczy stosować metody łagodniejsze dla zębów, a przy tym naturalne. Stosuj nasze wskazówki, aby cieszyć się pięknym uśmiechem bez nadwrażliwości.

  1. Dieta. Aby zęby były mocne, a tym samym bardziej odporne na przebarwienia i choroby, konieczne jest dostarczanie codziennej porcji wapnia. Dzienne zapotrzebowanie na wapń dla osoby dorosłej to ok. 1000 mg. Jeżeli nie spożywasz nabiału, który jest najpopularniejszym źródłem wapnia, szukaj innych pokarmów – ogromne ilości wapnia znajdują się w maku (1200-1400 mg na 100 g nasion) oraz sezamie (niemal 1000 mg na 100 g). Sporo wapnia znajdziesz także w migdałach – ok. 270 mg na 100 g orzechów – oraz nasionach soi (240 mg na 100 g suchych nasion). Sporo wapnia znajdziesz także w komosie ryżowej i amarantusie. Najlepiej łącz w codziennym jadłospisie różne źródła wapnia!
  2. Unikanie przebarwień. Najczęstszą przyczyną ciemnienia i żółknięcia zębów jest picie kawy i czarnej herbaty oraz palenie papierosów.
  3. Zapobiegaj kamieniowi nazębnemu. Nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także szkodzi zębom i dziąsłom. Regularnie usuwaj kamień nazębny u dentysty (zabieg jest refundowany!), a w międzyczasie zabezpieczaj się przed jego narastaniem. Jak to robić? Bardzo prosto! Po prostu przegryzaj codziennie zdrowe i twarde przekąski – jabłka czy migdały (dodatkowo zawierające wapń), które ścierają kamień. Poza tym standardowo: myj zęby po każdym posiłku, a każdym razem przez 2-3 minuty. Możesz także wypróbować elektryczną szczoteczkę, która czyści jeszcze dokładniej.
  4. Higiena jamy ustnej i zębów to bardzo ważny element dla uzyskania ładnego uśmiechu. Przede wszystkim warto wybrać pastę do zębów o działaniu wybielającym, ale bez szkodliwych składników – polecamy czarną pastę Ecodenta z węglem aktywnym. Ciekawym rozwiązaniem jest także proszek wybielający zęby z sodą oczyszczoną i węglanem wapnia. Poza tym codziennie oczyszczaj język za pomocą specjalnej skrobaczki.